Nowa technologia bliżej nas

Nauka od zawsze intrygowała nas. Postęp był z kolei czymś, czego człowiek jednocześnie żądał oraz obawiał się. Wiele powstało filmów katastroficznych o zagładzie ludzkości. Nic więc dziwnego, że spotkamy tu często wizję technologii, prowadzącej do upadku. Szczególnie popularną tezę stanowi bunt maszyn. Nie jest jednak istotne samo wydarzenie, ale jego otoczka…

Okazuje się, że często przenosi się ją do kultury. Filmy, książki czy też nawet gry planszowe (takie jak neuroshima hex), czerpią garściami z niespotykanego świata. Motywem przewodnim są roboty, ludzie oraz potwory. Dlaczego taka konwencja nadal się nam nie znudziła?

To bardzo uniwersalne tło, które pozwala na poprowadzenie scenariusza w wielu kierunkach. Może chodzić o samą walkę, ale również przedstawienie ciekawej historii w tle. Każdy chyba kojarzy serię Star Wars. Oprócz wartkiej akcji charakteryzuje się wielkim rozmachem. Łączy tak wiele, ale nadal stanowi jedną całość. Nic więc dziwnego, że popularne ,,Gwiezdne Wojny” na stałe wpisały się w kanony kultury.

Najwierniejsi fani nie ograniczają się do kolejnych filmów i książek. Sięgają głębiej. Kupują ubrania, gadżety, a także zestawy lego star wars dla swoich dzieci. Stworzenie bogatego i ciekawego świata nie jest pod żadnym pozorem łatwe. Jeżeli jednak się uda, seria przetrwa przed długie lata.

Sama koncepcja, mówiąca o technologii ma jeszcze jeden plus. Nigdy nie wiadomo, co czeka na nas w przyszłości. Możemy tylko snuć domysły, ale to nadal fizycznie nie istniejący element wszechświata. Stanowi zatem nieograniczone źródło inspiracji i jest kwestią wyłącznej wyobraźni twórcy.

Related posts: